Reklam
Reklam

Hakkı Yılmaz, iklim değişikliğine dair açıklamalar da bulundu!

Araştırmacı yazar Hakkı Yılmaz, "Her 24 saatte ortalama 200 canlı türünün yok oluyor" dedi.

Hakkı Yılmaz, iklim değişikliğine dair açıklamalar da bulundu!

Araştırmacı yazar Hakkı Yılmaz, "Her 24 saatte ortalama 200 canlı türünün yok oluyor" dedi.

Hakkı Yılmaz, iklim değişikliğine dair açıklamalar da bulundu!
25 Eylül 2019 - 12:11

Araştırmacı yazar Hakkı Yılmaz, ‘ilaçların yüzde 60’ı bitkilerden üretiliyor. Eğer insanlık rant uğruna doğayı yok etmeye devam ederse, 2040 yılı sonrasında, hastalandıklarını tedavi edecek ilaç bulamayacaklar’ dedi. İnsanlığın bir an evvel çevre sorunlarına karşı harekete geçmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, ‘Çevre katliamları, rant için ormanların yok edilmesi, iklim değişikliğine yol açıyor ve biyolojik çeşitliliği yok ediyor. Eğer buna dur demezsek, bitki türlerinden ilaç üreten firmalar, 2040 yılından sonra organik bitki bulamayacakları için ilaç üretemez noktaya gelecekler’ dedi.

ORMANLARI DEĞİL, ASLINDA VÜCUDUMUZUN PARÇALARINI KAYBEDİYORUZ

Binlerce canlı türünün yaşadığı ormanlarımızın, insanın bilinçli veya bilinçsiz yaptığı hatalarından ötürü yok edildiği görüşünü paylaşan Yılmaz, ‘ağaçları değil, vücudumuzun birer parçasını kaybediyoruz. Her 24 saatte yer yüzünde yaklaşık 200 bitki ve canlı türü yok oluyor. Dikkat edin; Türkiye’nin üç tarafı denizler ile çevrili olmasına karşın, balık türünde ve oranında ciddi azalmalar var. Yaklaşan kıyametin farkına varmak için daha ne olması lazım?’ dedi

Çevreyi korumanın insanlığın asli görevi ve Allah’ın emri yani farz olduğu bilgisini paylaşan Hakkı Yılmaz, Kur-an’da Hac süresinde; ‘Allah bir kısım insanları, diğer bir kısım insanlarla def etmeseydi, yer yüzü fesada bürünürdü’ mealini hatırlatarak, ‘sorunun kaynağı da insan, çözecekte insan. İnsanlık bu kötü gidişatı durduramaz ise gelecekte çocuklarına içirebileceği temiz su bulamayacaklar’ dedi.

PLANSIZ KENTLEŞMENİN YARATTIĞI SORUNA ÇÖZÜM ÖNERİSİ

İnsanlığın yarattığı en kritik sorunlardan birisinin, plansız kentleşme olduğuna vurgu yapan Yılmaz, ‘İstanbul bir zamanlar Dünya’nın incisi idi. Şimdi ise plansız yapılaşmayla sorunlu bir kente dönüştü. Maide suresi 12’nci ve Bakara suresinin 60’ncı ayetlerine bakalım. Musa peygamber toplumu ile Mısırdan çıktıktan sonra, yerleştikleri yerde su sıkıntısı çekerler. Halk Musa’ya der ki; ‘susuzluğa bir çare bul!’. Musa da çözüm için, toplumunu 12 tane ırmağın başına, yani bugünkü anlatımıyla 12 ayrı uydu kente yerleştirir. Bizimde yapmamız gereken buydu. 80 Vilayeti, tek bir şehir de toplamaya kalkarsanız olacağı budur’ dedi.

‘İnsanlığın tüm sorunlarının çözümü, iyi incelediğinde Kur-an’da var olduğunu görüleceklerdir’ diyen araştırmacı yazar Hakkı Yılmaz, ‘peygamberimizin vefatından sonra çıkar çevreleri, Kur-an’daki kavramları bozmak suretiyle, Kur-an’ı insanın hayatından koparmışlar, İslamiyet’i insanlığın başına yük haline dönüştürmüşlerdir. Kur-an, peygambere indiriliş sırasına göre okunduğu takdirde, insanlığın sorunlarına getirdiği çözümler rahatlıkla görülecektir’ dedi.